WYKONAWCY

Wacław Golonka

WG

Organista, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Hansa Haselböcka. Dyplomy ukończenia studiów w zakresie gry na organach otrzymał z wyróżnieniem. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze (II nagroda), Norymberdze (III nagroda) i Pretorii gdzie oprócz pierwszej nagrody otrzymał dalsze wyróżnienia. Działalność koncertowa zaprowadziła go do Azji, RPA, Ameryki Północnej oraz wielu krajów Europy. Występował w wielu europejskich katedrach (np. Wiedeń, Chartres, Lozanna), salach koncertowych Filharmonii Narodowej w Warszawie, Berliner Philharmonie, Nottingam Albert Hall, Meistersingerhalle w Norymberdze, Cleveland Museum of Art, sali austriackiego radia ORF w Wiedniu, słowackiego radia w Bratysławie oraz wielokrotnie w sali B.Smetany w Pradze. W 1997 r. zagrał serię koncertów w USA, odbył tekaże trzykrotnie tourneé po Republice Południowej Afryki występjac w najważniejszych ośrodkach muzycznych kraju.

Wacław Golonka występowal jako solista z orkiestrami Radio Philharmony Orchestra w Pretorii, z filharmoniami w Kapsztadzie, Bydgoszczy i Brnie, praskim FOK, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną, Cappelą Craciviensis i Śląską Orkiestrą Kameralną. Z orkiestrą Concerto Avenna nagrał koncert organowy Pawła Łukaszewskiego. Nagranie znalazło się na płycie z kompozycjami autora koncertu, która otrzymała nagrodę Fryderyka 2008 roku. Zrealizował wiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych. Jego nagranie dla TV Polonia ilustrowało cykl filmów „Madonny Polskie” a Telewizja Katowice zrealizowała w 1998r film o jego działalności pt: „Muzyka dźwięku i przestrzeni”. Nagrania dokonane przez Czeskie Radio prezentowane są w europejskiej EBU. Czeskie Radio zrealizowało także nagrania na płyty CD. Nagrywał dalej dla holenderskiego radia Hilversum, niemieckiego Bayerischer Rundfunk, austriackiego ORF, Radio Watykan, Radia Słowackiego oraz Czeskiej Telewizji. Jako kameralista współpracuje z wieloma artystami prezentując muzykę wszystkich epok i stylów. Szerokim polem jego działania jest praca związana z organizacją festiwali muzycznych, na które zaprasza wyróżniających się młodych organistów i kameralistów.

Jest autorem nagrania CD oraz książki Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) – w żywiole koloryzmu dźwiękowego. Prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Muzycznym im. Fr. Chopina w Warszawie, w akdemiach muzycznych w Gdańsku, Poznaniu, Pradze i Hochschule für Musik und Theater w Lipsku. Wśród miejsc, w których prowadził kursy interpretacji muzyki organowej jest także kościół św. Tomasza w Lipsku. Jest pomysłodawcą i dyrektorem konkursu muzyki organowej i kameralnej Artem cameralem promovere który odbył się w 2016 roku w Mielcu. Pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Mateusz Zuzański

 Mateusz Zuzański

Mateusz Zuzański pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie skrzypiec swojego ojca, Andrzeja Zuzańskiego. Kontynuował swoją naukę gry w Akademii Muzycznej im. Kiejstuta
i Grażyny Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Franciszka Bartosiaka, a następnie na studiach podyplomowych w Conservatoire de Strasbourg oraz w Hochschule für Musik Saar, w Saarbrücken, w klasie skrzypiec wybitnego pedagoga prof. Joshuy Epsteina. Uczestniczył w licznych kursach skrzypcowych prowadzonych m. in. przez: M. Vengerova, I. Gitlisa, A. Kosteckiego.

Przez wiele lat związany był  z Orkiestrą Symfoniczną Pfalztheater Kaiserslautern w Niemczech, a później również z orkiestrami Neue Orchester Basel, Orchestre de Chambre Luxembourg,  Theater Trier, Neue Lausitzer Philharmonie w Görlitz. Jako koncertmistrz Kammerphilharmonie Köln występował w wielu europejskich miastach m. in. w Dublinie, Cardiff, Edynburgu, a także w Walencji, Maladze, Granadzie, oraz Gibraltarze. Koncertował również m. in. w takich salach jak: Philharmonie Luxembourg,  Konzerthaus w Berlinie, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie, Palau de la Musica w Barcelonie,  Gewandhaus w Lipsku, Sala Koncertowa Duńskiego Radia w Kopenhadze.

W 2019 r. założył zespół pn. Krakowska Orkiestra Kameralna, z którą cyklicznie koncertuje
z projektem Letnie spotkania z muzyką. Dzięki otrzymanemu stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kultura w sieci, mógł w tym roku kontynuować swój projekt muzyczny.

 

Cyprian Jagiełło

cyprain_jagiello 252

Cyprian Jagiełło – wybitny polski organista młodego pokolenia. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof J.Serafina oraz Uniwersytet J.Gutenberga w Moguncji w klasie koncertowej prof. G. Gnanna. Swoje umiejętności improwizacji organowej rozwijał pod kierunkiem tytularnej organistki kościoła Saint-Sulpice, Sopie-Veronique Cauchefer-Choplin w Paryżu, Wolfganga Seifena (Berlin), Thierry Escaicha (Paryż), Marie-Bernadette Dufourcet-Hakim (Paryż), Martina Bakera (Londyn).
Jest laureatem II nagrody konkursu „Orgues sans frontières” w Luksemburgu, III nagrody Konkursu Muzyki Organowej W.A.Mozarta „Musik in Kloster Saarn” oraz nagrody Uniwersytetu J.Gutenberga za osiągnięcia i działalność artystyczną.
Obok improwizacji prezentuje także szeroki repertuar, m.in. komplet dzieł J.S. Bacha, J. Alaina, M. Duruflé a także repertuar współczesny, wykonując np. utwory Th. Escaich, (który jest dla niego największym autorytetem spośród żyjących organistów) czy własne kompozycje.
Artysta koncertuje na festiwalach w kraju i za granicą (Niemcy, Luksemburg, Litwa, Włochy, Szwajcaria). W dorobku artystycznym ma nagrania dla radia i telewizji oraz płyty kompaktowe.

Sławomir Bronk

slawomir_bronk

Sławomir Bronkabsolwent dyrygentury chóralnej, muzyki kościelnej (2006), oraz śpiewu solowego (dyplom z wyróżnieniem, 2015) w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jako wokalista i kameralista – kontratenor specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej, w repertuarze oratoryjno-kantatowym. Brał udział w znaczących festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą, m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, Forum Musicum we Wrocławiu, Festiwalu Sztuk Dawnych w Białymstoku, Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej. Koncertował z m.in. takimi zespołami jak: Wrocławska Orkiestra Barokowa, Kapela Świętogórska, Kapela Jasnogórska. Na stałe związany jest z białostockim Zespołem Muzyki Dawnej Diletto.

            Oddzielnym polem artystyczno-naukowych zainteresowań Sławomira Bronka jest semiologia gregoriańska, której zasady interpretacji poznawał podczas licznych seminariów i kursów we Włoszech, m.in. w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej w Rzymie.
Z prowadzoną przez siebie studencką Scholą Cantorum gdańskiej Akademii Muzycznej podczas 65. Concorso Polifonico Internazionale Guido d’Arezzo uzyskał zwycięstwo w kategorii chorału gregoriańskiego. Sukces ten powtórzył z męskim zespołem  Vox Intensa podczas Malta International Choir Festival 2017.

             Sławomir Bronk pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia m.in.: dyrygowania, emisji głosu, chorału gregoriańskiego.

Marcin Armański

Marcin_Armanski

Marcin Armański urodził się w Kielcach w 1983 roku. Tam też rozpoczął naukę  gry na organach  pod kierunkiem Ks. Zbigniewa Rogali. W 2007 roku uzyskał tytuł magistra sztuki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował w klasie profesora Juliana Gembalskiego i Zygmunta Antonika.

Od 2006 związany jest ze Świdnicą na Dolnym Śląsku, gdzie pełnił funkcję m.in. kantora Kościoła Pokoju. Działał równie jako muzyk kościelny przy parafii ewangelicko-reformowanej we Wrocławiu. Prowadzi działalność pedagogiczną. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów organowych i kompozytorskich. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla Radia i Telewizji ( w tym także dla telewizji amerykańskiej i japońskiej) W 2011 roku zagrał specjalny koncert podczas wizyty szwedzkiej pary królewskiej w Świdnicy.  Występował na wielu festiwalach muzyki dawnej jako solista i kameralista, podczas XXV edycji „Pieśni naszych korzeni” w Jarosławiu poprowadził warsztaty chorału luterańskiego oraz muzyczną rekonstrukcję nabożeństwa w XVI wieku. Jest organizatorem życia muzycznego na Dolnym Śląsku, od wielu lat prowadzi festiwale organowe m.in w Jeleniej Górze , Karpaczu, Kaczorowie, Świdnicy. W 2016 roku zainicjował projekt edukacyjny „Ogólnopolskie Warsztaty dla Organistów i Muzyków Kościelnych”, który funkcjonuje pod patronatem Synodalnej Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Zajmuje się organmistrzostwem- rekonstrukcjami historycznych instrumentów klawiszowych, które wykorzystuje podczas swoich koncertów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>